Aktualności Na bloga liczniki       2014   2013   2012   2011   2010

 


 

Życzenia Bożonarodzeniowe 


Oferta wypoczynku zimowego w Zakopanem

       „Wójt Gminy Nowy Korczyn informuje, że istnieje możliwość skorzystania z wypoczynku zimowego organizowanego wspólnie ze ZWIĄZKIEM HARCERSTWA POLSKIEGO dla 43 dzieci zameldowanych na terenie gminy Nowy Korczyn.

 

więcej >>

 


Mikołajki w Nowym Korczynie

      Mikołajki w Nowym Korczynie W dniu 5 grudnia gminę Nowy Korczyn odwiedził Święty Mikołaj. Na to wyjątkowe spotkanie do lustrzanego klubu fitness mieszczącego się w Gminnym Ośrodku Kultury, już od godziny 17 podążali rodzice ze swymi pociechami, a także młodzież.
Przy suto zastawionych słodyczami stołach toczyły się gry i zabawy. Mikołaj każdego przed obdarowaniem „odpytywał”. Nikt nie zawiódł, każdy doskonale przygotował się do spotkania ze świętym, śpiewając piosenki, recytując wiersze. Wszyscy bawili się w tradycyjne zabawy: „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Mam chusteczkę haftowaną”, „Moja Ulijanko”. Wiele śmiechu mieli biorący udział w wyścigu z cukierkiem na łyżce czy jedzeniu jabłka na sznurku. Znakomicie bawiono się przy piosenkach biesiadnych, śpiewanych przez siostry Kasię i Olę Cerazy ze Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie.

Wszystkie dzieci, które występowały w GOK, zostały nagrodzone słodkimi podarunkami, najmłodsi otrzymali również kolorowe książeczki z bajkami. Mikołaj nie zapomniał także o starszych. Młodzież i rodzice otrzymali płyty z multimedialną prezentacją Zasobów Polskiej Biblioteki Internetowej. 


Zaproszenie na wystawę Ruch ludowy na Kielecczyźnie w latach 1939–1947

      Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie, Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Zarząd Gminny PSL w Nowym Korczynie serdecznie zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy pod tytułem: „Ruch ludowy na Kielecczyźnie w latach 1939–1947”, które odbędzie się w dniu 16 grudnia 2012 r. o godz. 15.00 w Gminnym Ośrodku Kultury przy ul. Tarnowskiej 5 w Nowym Korczynie 


Narodowe Święto Niepodległości

      Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Nowym Korczynie rozpoczęły się w kościele Świętej Trójcy od występu o charakterze patriotycznym, który przygotowali uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Korczynie pod czujnym okiem Barbary Bonar. Młodzi artyści dobitnie podkreślali znaczenie wartości, jakimi są: honor, ojczyzna i wolność.
We mszy świętej, którą proboszcz tutejszej parafii ks. Grzegorz Kowalik sprawował w intencji Ojczyzny, uczestniczyli tłumnie zebrani wierni, a wśród nich delegacje władz samorządowych, jednostek ochotniczych straży pożarnych, szkół z terenu gminy. Wspaniałej oprawie mszy św. towarzyszyła orkiestra dęta z Nowego Korczyna pod batutą Mieczysława Wężowicza. Z kościoła uczestnicy ceremonii przeszli pod pomnik poświęcony pamięci poległych walczących o wolną Polskę, gdzie delegacje władz samorządowych oraz szkół złożyły wieńce i kwiaty oraz zapaliły symboliczne znicze.

 


Zaproszenie na uroczystość obchodów Święta Niepodległości

      Serdecznie zapraszam Mieszkańców Gminy Nowy Korczyn na uroczyste obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości, które odbędą się 11 listopada 2012 roku o godz. 12.00 w kościele pw. św. Trójcy w Nowym Korczynie.


Program uroczystości:

12.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Trójcy.
12.50 – Program okolicznościowy uczniów Zespołu Szkół w Nowym Korczynie.
13.15 – Przemarsz delegacji oraz Pocztów Sztandarowych z kościoła pod pomnik
             w parku i złożenie wieńców w asyście Orkiestry Dętej im. Jana III Sobieskiego.

 

 

Zaduszki Witosowe

       Zaduszki Witosowe odbyły się w niedzielę 4 listopada w podtarnowskich Wierzchosławicach. Na doroczne spotkanie organizowane przy grobie wybitnego działacza chłopskiego i trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej przyjechały delegacje z całej Polski, w tym również delegacja Zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Nowym Korczynie.

Zaduszki Witosowe Wierzchosławice 04.11.2012 r. (żródło: gazetakrakowska.pl)

Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza święta w kościele parafialnym, potem uczestnicy spotkania złożyli znicze i kwiaty na grobie Wincentego Witosa. Podczas uroczystości na cmentarzu w kaplicy, w której spoczywa Wincenty Witos, uroczyście złożono Order Orła Białego, zwrócony rodzinie Wincentego Witosa w ubiegłym roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Niedzielne Zaduszki zakończyło spotkanie rolników i ludowców z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem w Centrum Kultury Wsi Polskiej.

 

 

Zaduszki Witosowe w Wierzchosławicach

       W niedzielę 4 listopada w Wierzchosławicach przy grobie Wincentego Witosa spotkają się działacze ludowi i jego sympatycy z całego kraju na corocznych „Zaduszkach Witosowych”.


PROGRAM:
9:30 Msza św. w Kościele Parafialnym w Wierzchosławicach w intencji św. Wincentego Witosa, Stanisława Mierzwy i zmarłych ludowców
11:00 Złożenie kwiatów na Grobie Wincentego Witosa w asyście pocztów sztandarowych i Kompanii Reprezentacyjnej 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie
12:30 Uroczystości w Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Spotkanie z Waldemarem Pawlakiem- wicepremierem Rządu RP, prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego
Organizatorami Imprezy są:
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach, Polskie Stronnictwo Ludowe , rodzina Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy
Partnerem Przedsięwzięcia jest województwo małopolskie.

 

 

Ślubowania pierwszych klas

       W dniach od 12 do 26 października w szkołach podstawowych na terenie gminy Nowy Korczyn odbywały się uroczyste ślubowania klas pierwszych. Najmłodsi uczniowie pod kierunkiem wychowawczyń zaprezentowali swoje talenty, a po występach zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów. W tym ważnym dla dzieci wydarzeniu brali udział ich starsi koledzy, nauczyciele, rodzice, a także przedstawiciele władz samorządowych.

Ślubowania pierwszych klas Nowy Korczyn 12-26.10.2012 r.

 

 

Małe Projekty w gminie Nowy Korczyn

       „Rozwijanie turystyki i rekreacji na terenie gminy Nowy Korczyn poprzez budowę placu zabaw w Starym Korczynie”, „Podtrzymywanie starych obyczajów i tradycji ludowych, kulinarnych poprzez działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Łęce” oraz dofinansowanie imprezy Kingonalia 2013 – to wnioski, jakie gmina Nowy Korczyn złożyła w ramach Działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w zakresie „Małe Projekty”.
Na odbytym w dniu 18 października br. posiedzeniu Rady Lokalnej Grupy Działania „G5”, której członkiem jest również wójt Paweł Zagaja, wnioski te uzyskały pozytywną opinię i zatwierdzone zostały do realizacji. Łączna kwota dofinansowania operacji wynosi 52 496 zł, co stanowi 80% kosztów kwalifikowanych. Resztę gmina dołoży ze środków własnych.

 

 

Kampania informacyjna Ministerstwa Środowiska

       Informacje dotyczące nowego systemu odbioru odpadów komunalnych, który zgodnie z prawem musi wejść w życie 1 lipca 2013 r., dostępne są na stronie Ministerstwa Środowiska www.naszesmieci.pl. Znajdują się tam informacje na temat prawidłowego postępowania ze śmieciami oraz ważne zmiany w przepisach dotyczących systemu gospodarowania odpadami w Polsce.

 

więcej >>

 


Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

      

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Dyrektorom, Nauczycielom oraz Pracownikom Oświaty życzymy satysfakcji z pracy zawodowej, uznania i szacunku wychowanków, wytrwałości w pełnieniu swojej misji, sukcesów oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
 

bouquet.gif 

 

                                                                                                                            Paweł ZAGAJA
                                                                                                                      Wójt Gminy Nowy Korczyn

 

Dotacja 40 000,00zł

       Projekt skierowany jest do osób, które nie ukończyły 25 roku życia są długotrwale bezrobotne, zamieszkują na terenie woj. świętokrzyskiego oraz zamierzają zarejestrować działalność gospodarczą.

 

więcej >>

 


Informacja dla rolników.

       Od 9 marca 2010r. obowiązuje znowelizowana ustawa z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Zgodnie z obowiązującymi obecnie wymogami podmioty działające na rynku spożywczym, w tym rolnicy zobowiązani są złożyć wniosek o wpis do rejestru zakładów zgodnie z art. 64 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy, między innymi w przypadku:

 

więcej >>

 


Adam Jarubas szefem świętokrzyskiego PSL

       7 października 2012 r. w Kielcach odbył się Wojewódzki Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Podczas zjazdu na kolejną kadencję Prezesem Zarządu Wojewódzkiego został wybrany Adam Jarubas, uzyskując 160 głosów. Jego kontrkandydat Michał Godowski otrzymał 25. Spośród wszystkich oddanych głosów 5 było nieważnych.

Zjazd Wojewódzki PSL Kielce 07.10.2012 r.

NPrezes świętokrzyskiego PSL zapowiedział zmiany w kierowaniu organizacją Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zamierza m. in. poprawić system przekazywania informacji oraz mobilizacji członków, a także wyciągnąć lekcję z ostatnich wyborów parlamentarnych. Ludowcy liczyli na lepszy wynik niż ostatecznie uzyskali.
Adam Jarubas będzie sprawował stanowisko prezesa PSL trzecią kadencje z rzędu. Pierwsza nie była pełną. Objął bowiem stanowisko prezesa Stronnictwa po rezygnacji ówczesnego szefa Alfreda Domagalskiego. W sumie sprawuje tę funkcje od 6 lat.

 

 

III Powiatowy Zjazd Delegatów PSL w Busku Zdroju

       W niedzielę 23 września odbył się III Powiatowy Zjazd Delegatów Polskiego Stronnictwa Ludowego, w którym uczestniczyło 119 delegatów wybranych w organizacjach terenowych. Obradom przewodniczył Grzegorz Lasak, a wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: eurodeputowany Czesław Siekierski, poseł na sejm RP Mirosław Pawlak, szef wojewódzkich struktur PSL, marszałek Adam Jarubas, radny sejmiku wojewódzkiego, dyrektor buskiego szpitala Grzegorz Gałuszka.

Zjazd Powiatowy PSL Busko Zdrój 23.09.2012 r.

Na początku zebrania wyróżnieni zostali aktywni, wieloletni działacze ruchu ludowego z terenu powiatu buskiego. Medal im. Wincentego Witosa odebrali Czesław Pasternak, Remigiusz Pasternak, Antoni Grzyb. Medal Za Zasługi dla Ruchu Ludowego im. Stanisława Mikołajczyka – Eugeniusz Lasak. Złotą Koniczynkę otrzymali: Krzysztof Wojtaś, Włodzimierz Wolski, Zenobiusz Kowalczyk.
Delegaci wysłuchali sprawozdania Zarządu Powiatowego i Powiatowej Komisji Rewizyjnej za okres od ostatniego Powiatowego Zjazdu Delegatów. Następnie rozpoczęła się część robocza Zjazdu zdominowana przez wybory prezesa Zarządu Powiatowego PSL. W szranki wyborcze stanęli Jerzy Kolarz - obecny prezes, starosta buski oraz Andrzej Pałys - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Po przeprowadzonym tajnym głosowaniu szefem powiatowym buskiego PSL został ponownie Jerzy Kolarz, który wygrał niewielką różnicą, zdobywając poparcie niespełna 55 procent delegatów.

 

 

W hołdzie poległym legionistom

       W niedzielę 23 września w miejscowości Czarkowy przed pomnikiem „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiemu o niepodległość Polski” stanęli wszyscy ci, którzy pragnęli oddać cześć poległym 98 lat temu.

98. rocznica Pierwszych Bojów Legionów Józefa Piłsudskiego Czarkowy 23.09.2012 r.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą polową w hołdzie poległym, którą celebrował proboszcz parafii Stary Korczyn ks. dziekan Marek Małczęć. Po nabożeństwie u stóp monumentu złożono wieńce i kwiaty, zapłonęły także znicze pamięci.
Kolejnym punktem niedzielnych uroczystości był montaż słowno muzyczny przygotowany przez młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej w Starym Korczynie oraz z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Winiarach.

 

 

Ćwiczenia pożarnicze w gminie Nowy Korczyn

       W sobotę 22 września odbyły się ćwiczenia pożarnicze na kompleksie leśnym w Harmoninach, w których udział wzięło 6 jednostek OSP z terenu naszej gminy: Nowy Korczyn, Stary Korczyn, Błotnowola, Sępichów, Strożyska i Piasek Wielki.

Ćwiczenia pożarnicze Harmoniny 22.09.2012 r.

Celem ćwiczeń było doskonalenie działań ratowniczo-gaśniczych na obszarach leśnych, doskonalenie umiejętności dowódczych i wykonawczych, sprawdzenie stanu i skuteczności posiadanego sprzętu, sprawdzenie łączności oraz doskonalenie procedur alarmowania jednostek.

Ćwiczenia pożarnicze Harmoniny 22.09.2012 r.

Ćwiczenia, podczas których obecni byli m.in. Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Busku Zdroju Robert Bujny, Naczelnik Wydziału Operacyjno– Kontrolno – Rozpoznawczego Grzegorz Karwat oraz Wójt Gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja, przebiegły sprawnie, a wyznaczone cele zostały osiągnięte. 

 

W październiku ARiMR uruchomi dwa nowe nabory wniosków o przyznanie pomocy w ramach PROW 2007 - 2013

       Od 15 października do 26 listopada 2012 r. będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych".

 

więcej >>

 


Od 18 września rolnicy mogą się starać o preferencyjne kredyty inwestycyjne i klęskowe na nowych warunkach

       Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Finansów przyznało Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dodatkowe pieniądze na dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych. Dzięki temu banki współpracujące z ARiMR, będą mogły udzielić takich kredytów na łączną kwotę 1,57 miliarda złotych i można się o nie starać od 18 września 2012 r. Od tego dnia, stawki oprocentowania kredytów na inwestycje, a także na likwidację strat spowodowanych przez klęski żywiołowe (tzw. kredytów klęskowych), nieco się zmieniły w porównaniu z obowiązującymi wcześniej.

 

więcej >>

 


98. rocznica Pierwszych Bojów Legionów Józefa Piłsudskiego.

      Serdecznie zapraszam na obchody 98. rocznicy Pierwszych Bojów Legionów Józefa Piłsudskiego które odbędą się 23 września 2012 roku w Czarkowach przed Pomnikiem „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego”


Program uroczystości:

11.45 – Wystawienie posterunku honorowego przy Pomniku Legionistów.
11.50 – Zbiórka pocztów sztandarowych i drużyn OSP.
12.00 – Rozpoczęcie uroczystości – odegranie hymnu narodowego oraz wciągnięcie flagi na maszt.
12.05 – Powitanie gości.
12.10 – Uroczysta msza święta polowa.
13.05 – Złożenie wieńców oraz zapalenie zniczy w hołdzie poległym.
13.15 – Montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów PSP w Starym Korczynie i POW w Winiarach.
13.35 – Przemówienia okolicznościowe.
13.50 – Odegranie Pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego „Pierwsza Brygada”.
13.55 – Podziękowanie uczestnikom.
14.00 – Odprowadzenie pocztów sztandarowych i zakończenie uroczystości.


 

 

Finał akcji „Od rolnika do pośrednika 3000 procent znika

       6 września br. w warszawskiej przystani Towarzystwa Wioślarskiego zakończono akcję pn. „Od rolnika do pośrednika 3 tysiące procent znika". Tratwa z warzywami i owocawi dopłynęła do stolicy po 6 dniach rejsu i 400 przebytych kilometrach. Wypłynęła 1 września z Nowego Korczyna, podczas rejsu po Wiśle zawijając m. in. do Połańca i Sandomierza. Celem happeningu było zwrócenie uwagi na niską opłacalność produkcji rolnej i pokazanie różnicy cen między rolnikiem a konsumentem.

Finał akcji „Od rolnika do pośrednika 3000 procent znika" Warszawa 02.09.2012 r.

Samorząd Gminy Nowy Korczyn włączył się do akcji, aby wzmocnić głos rolników m.in. z naszej gminy, którzy niejednokrotnie odczuwają bolesne różnice cen, po jakich sprzedają swoje produkty a cenami, jakie są w sklepach.

 

 

Plac zabaw w Piasku Wielkim

       W dniu 2 września br. oddano do użytku nowy plac zabaw w Piasku Wielkim. W obecności m.in. marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa, wójta gminy Nowy Korczyn Pawła Zagai, radnej Rady Gminy Wioletty Buczak, sołtysa Barbary Zębali oraz mieszkańców Piasku Wielkiego dokonano uroczystego otwarcia obiektu.

Otwarcie placu zabaw w Piasku Wielkim

Projekt miał na celu zagospodarowanie części terenu przy byłej szkole podstawowej poprzez wyposażenie obiektu małej infrastruktury rekreacyjno – turystycznej w huśtawki, piaskownicę, zjeżdżalnie oraz zestaw sprawnościowy.Plac zabaw powstał w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Koszt przedsięwzięcia to 32 182,72 zł.

 

 

Srebrna drużyna z Błotnowoli

       Drugie miejsce w zawodach Revia Puchar Polski Zamość 2012 zajęła drużyna Błotnych Orłów z Błotnowoli.

Revia Puchar Polski Zamość 2012

W niedzielę 9 września w Zamościu zmierzyły się cztery drużyny: Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród, Błotne Orły Błotnowola, Da Grasso Zamość/Chełm oraz Krzymowski Team Podlasie Białystok. Do finału nasi stanęli z mistrzami Polski z Krasnobrodu, którzy jednak dzielnie bronili swojego tytułu, pokonując naszych 6:1. Dla Orłów honorową bramkę strzelił Sebastian Kurek. To i tak duży sukces dla naszej drużyny. Zajęli oni bowiem drugie miejsce i otrzymali tytuł wicemistrza w Revia Puchar Polski Zamość 2012.

 

 

W 79. rocznicę pacyfikacji chłopów w Piasku Wielkim

       Uroczystości, upamiętniające wydarzenia z 3 września 1933 r., rozpoczęła msza święta dożynkowa odprawiona w kościele parafialnym w Piasku Wielkim przez proboszcza ks. Wiesława Wójcika. Po nabożeństwie wszyscy zgromadzeni udali się pod pomnik, wzniesiony w 1983 roku „Ku pamięci walk o chłopskie prawa i Polskę Ludową”, gdzie odbyła się część oficjalna. Wśród zaproszonych na niedzielne obchody gości znaleźli się m.in. poseł Krzysztof Lipiec oraz marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. Uroczystego otwarcia dokonał prezes Zarządu Gminnego PSL Paweł Zagaja, który przybliżył historię wydarzeń, jakie miały miejsce w Piasku Wielkim przed 79 laty. Złożono również kwiaty u stóp obelisku. W drugiej części obchodów w montażu słowno – muzycznym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Korczynie.

79. rocznica pacyfikacji chłopów w Piasku Wielkim, 02.09.2012r.

 

 

Tratwa Ponidzie popłynęła do Warszawy

       Tratwa „Ponidzie” z flagą województwa świętokrzyskiego, załadowana owocami i warzywami wypłynęła w sobotę, 1 września z Nowego Korczyna do Warszawy. W ten sposób rozpoczęła się akcja „Od rolnika do pośrednika 3000 procent znika”. Akcja ta ma na celu zwrócenie uwagi na drastyczne różnice między cenami skupu płodów rolnych, a wysokością cen tych produktów w sklepach. Inicjatywę rolników z Ponidzia wspiera marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, który w sobotę wypłynął razem z nimi na pierwszy odcinek rejsu.Akcji nadano charakter happeningu, a nie protestu, z nadzieją, że ta - inna od wszystkich - forma, pozwoli nagłośnić problem, z którym borykają się nie tylko rolnicy z Ponidzia.

Marszałek Adam Jarubas na tratwie "Ponidzie"

 

 

Nowy Korczyn pożegnał wakacje

       Zgodnie z tradycją Urząd Gminy we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Nowym Korczynie zorganizował w dniu 26 sierpnia festyn „Pożegnanie wakacji”, który mimo kapryśnej pogody, przyciągnął wielu mieszkańców. Zebranych przed muszlą koncertową powitał wójt Paweł Zagaja, życząc wszystkim udanej zabawy. Wśród przybyłych na imprezę gości znaleźli się, m.in. Krzysztof Gajek – przewodniczący Rady Powiatu Buskiego, Krystian Jarubas – zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Busku Zdroju oraz Roman Sobczak – Komendant Powiatowy Policji w Busku Zdroju.

Z Krystianem Jarubasem zastępcą dyrektora PUP w Busku-Zdróju i Piotrem Strachem zastępcą Wójta Gminy Nowy Korczyn

 

 

Dożynki w Sępichowie

       Tegoroczne dożynki gminne odbyły się w dniu 19 sierpnia w Sępichowie. Zainaugurowała je msza św. polowa w intencji rolników, którą koncelebrowali: ks. Dziekan Marek Małczęć, ks. Grzegorz Kowalik oraz ks. Piotr Figarski, dziękując Bogu za chleb powszedni oraz inne plony rolniczego trudu.

Z Pawłem Brzezińskim i Jolantą Krupską starostami dożynek gminnych w Sępichowie 2012 r.

 

 

Błotne oblicze piłki nożnej

       Pierwszy w historii naszego województwa oficjalny mecz piłki błotnej odbył się w niedzielę 12 sierpnia w Błotnowoli. Miejscowe Błotne Orły podejmowały Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród, który jest aktualnym mistrzem Polski. Nagrodą za zwycięstwo był Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.


Z Piotrem Strachem zastępcą Wójta Gminy Nowy Korczyn podczas rozdania nagród po meczu piłki błotnej w Błotnowoli

W roli sędziego wystąpił, pochodzący z Błotnowoli, marszałek Adam Jarubas. Błotne Orły jak na debiutantów spisały się całkiem dobrze. W pierwszej połowie dzielnie dotrzymywały mistrzowi kroku, remisując 3:3 (dwa gole strzelił Mateusz Strach, trzeciego Piotr Otręba). Ostatecznie jednak goście pewnie wygrali 9:3. Puchar zwycięskiej drużynie wręczył marszałek Adam Jarubas. Mecz, który obejrzało kilkudziesięciu kibiców, w tym słynna Babka Świętokrzyska Genowefa Pigwa, był zachętą do utworzenia piłkarskiej ligi błotnej w naszym województwie, a Błotnowola, z racji swej nazwy, ma szansę stać się stolicą piłki błotnej.
W meczu rewanżowym, rozegranym w niedzielę 2 września w Zamościu nie udało się pokonać mistrzów Polski z Krasnobrodu. Mimo to drużyna z Błotnowoli świetnie się spisała. Zajęła bowiem drugie miejsce, uzyskując tytuł wicemistrza w zawodach Revia Puchar Polski 2012.

Gratulujemy

 

 

O moście na spotkaniu zarządów województw

       Wójt gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja brał udział w posiedzeniu zarządów województwa małopolskiego i świętokrzyskiego, które odbyło się w dniu 9 lipca br. w Dworze Dziekanów w Zielonkach. Obecni na nim byli gospodarze obu województw: Marek Sowa i Adam Jarubas. Temat rozmów zdominowały inwestycje drogowe, zwłaszcza priorytetowo traktowana budowa mostu w Nowym Korczynie.

Posiedzenie zarządów województwa świętokrzyskiego i małopolskiego z Adam Jarubasem i Markiem Sową gospodarzami obu województw

Marszałkowie zapewniali o wadze tej inwestycji dla obu województw i podkreślali, że projekt ten jest objęty wysokim priorytetem. Ustalono, że opracowaniem koncepcji obiektu oraz uzyskaniem decyzji środowiskowej zajmie się Małopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Samorządy podzielą się po równo kosztami budowy mostu, na własną rękę wyremontują natomiast drogi dojazdowe. Most wraz z drogami dojazdowymi to inwestycja warta ok. 180 mln zł. Budowa może potrwać półtora roku i, według wyliczeń, przez Wisłę przejedziemy w roku 2016.

 

 

Zaproszenie POŻEGNANIE WAKACJI 26 sierpnia 2012r.

      


 

 

Zaproszenie DOŻYNKI GMINNE NOWY KORCZYN 19 sierpnia 2012r.

      


 

 

Zaproszenie Mecz PIŁKI BŁOTNEJ w Błotnowoli

      


 

 

Przekazanie sprzętu przeciwpowodziowego

       Sprzęt przeciwpowodziowy o wartości blisko 130 tysięcy złotych otrzymała gmina Nowy Korczyn od marszałka województwa świętokrzyskiego.
W dniu 25 lipca podczas spotkania w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Busku Zdroju Paweł Zagaja – wójt gminy Nowy Korczyn podpisał umowę dotyczącą przekazaniu sprzętu. W obecności Janusza Łacha – pełnomocnika marszałka województwa ds. ochrony informacji oraz Pawła Taborskiego – dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach dokumenty parafowali również zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Robert Bujny oraz wójt gminy Pacanów Wiesław Skop.


Gmina Nowy Korczyn otrzymała sześć sztuk pompy marki Honda, zespół pompowy, zespół prądotwórczy, pompę spalinową, agregat oświetleniowy spalinowy, łodzie metalową i plastikową z kotwicą. Sprzęt ten, wcześniej używany do walki z powodzią na terenie naszej gminy, do tej pory formalnie należał do samorządu województwa. Obecnie został on przekazany na własność samorządu gminnego. Koszty eksploatacji i konserwacji będzie ponosiła teraz gmina Nowy Korczyn.

 

 

Ze Świętą Kingą w tle

       W niedzielę 22 lipca na muszli koncertowej w Nowym Korczynie odbyły się „Kingonalia”. Uroczystości rozpoczęły się przy źródełku świętej Kingi, skąd korowód historyczny z książęcą parą i jej dworem na czele, za którymi podążała orkiestra dęta, władze gminy oraz zaproszeni goście, przeszedł do kościoła św. Stanisława. Jeszcze przed mszą świętą młodzież z korczyńskiego gimnazjum, przygotowana pod czujnym okiem Grażyny Kańskiej, przepięknym spektaklem przypomniała sceny z życia księżnej Kingi.


Z kościoła historyczny orszak przemaszerował ulicami Nowego Korczyna na plac przy muszli koncertowej, gdzie zebranych gości powitał wójt gminy Paweł Zagaja, życząc wszystkim doskonałej zabawy oraz pozytywnych wrażeń.Swą obecnością zaszczycił nas również Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego. Program tegorocznego festynu obejmował: występ Kapeli Góralskiej HORA, popisy małych cheerleaderek, przedstawienie rysu historycznego „Kinginaliów”, liczne konkursy z nagrodami, a także kiermasze, grille, ogródki piwne oraz wesołe miasteczko dla najmłodszych Do późnych godzin nocnych potrwała zabawa taneczna w rytm muzyki oferowanej przez zespół INDEX.


Organizatorami „Kingonaliów” byli Urząd Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie. Dodatkowe dotacje na imprezę przekazali: Rada Powiatu Buskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania G5. Honorowy patronat nad imprezą objęli Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego oraz Krzysztof Gajek – przewodniczący Rady Powiatu Buskiego.

 

 

Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

      
Przypominam, że na podstawie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego (Dz. U. z 2006r., Nr 52, poz. 379) każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT i w terminie od 1 - 31 sierpnia 2012 r. musi złożyć odpowiedni wniosek do wójta, wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2012 r. do 31 lipca 2012 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2012 r.
Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2012 r. wynosi 81,70 zł  x  ilość ha użytków rolnych.
Pieniądze wypłacane będą w terminie od 1 - 31 października 2012 r. przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

 

pobierz wniosek

 

 

Zaproszenie Kingonalia 2012 w Nowym Korczynie

      


 

 

APEL „BEZPIECZNE WAKACJE 2012”.

       Rozpoczęły się wakacje. Jest to okres urlopów, kiedy chętnie wyjeżdżamy wypoczywać poza miasto. Sprzyjają temu lato - słońce, lejący się żar z nieba. Wówczas brzegi jezior, rzek, stawów, glinianek i morza licznie zaludniają się amatorami wodnych kąpieli. Nie wszyscy jednak wiedzą jak należy się zachować nad wodą - świadczą o tym statystyki.

 

więcej >>

 


Konwent Wójtów i Burmistrzów Województwa Świętokrzyskiego w Krzyżanowicach

       Wdrażanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013, wyniki egzaminów zewnętrznych w województwie świętokrzyskim w 2012 roku oraz bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem oświaty w gminach - to główne tematy obrad Konwentu Wójtów i Burmistrzów Województwa Świętokrzyskiego w Krzyżanowicach k. Pińczowa. W spotkaniu uczestniczył Paweł Zagaja, Wójt Gminy Nowy Korczyn.

 

 

Sobótki 2012 w Nowym Korczynie

       Występy szkolnych artystów, konkurs na najładniejszy wianek, występ małych cheerleaderek oraz koncert zespołu „Bez Nazwy” – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na wszystkich, którzy 24 czerwca przybyli do Nowego Korczyna, gdzie hucznie świętowano sobótkową noc. Coroczny festyn zorganizowany został przez Urząd Gminy w Nowym Korczynie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury.


Jako pierwsza pojawiła się na scenie kapela ludowa „Korczynianie”. Po niej swój dorobek artystyczny przedstawili uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Nowy Korczyn, a także wychowankowie Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Winiarach. Następnie małe cheerleaderki z korczyńskiego Punktu Przedszkolnego zaprezentowały niezwykłe umiejętności nie tylko machania pomponami, ale też rytmicznego poruszania się. Na scenie można też było podziwiać dziecięcy zespół ludowy „Wianeczek”, działający przy Publicznej Szkole Podstawowej w Nowym Korczynie. Następnie wystąpił zespół „Bez Nazwy” z Pińczowa, którego liderem i założycielem jest wicestarosta pińczowski Marek Omasta. Wieczorem uczniowie Samorządowego Gimnazjum im. Św. Kingi przedstawili ludowy obrzęd „Sobótka Świętojańska”. Puszczanie chińskich lampionów zakończyło widowisko. Po uroczystościach nastąpiła część nieoficjalna – zabawa taneczna, gdzie przy sprzyjającej aurze wszyscy świetnie się bawili w rytm muzyki oferowanej przez zespół Vokall.

 

 

Zaproszenie Sobótki 2012 w Nowym Korczynie

      


 

 

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza na podium

       Pierwsze miejsce w Wojewódzkich Zawodach Sportowo – Pożarniczych, które odbyły się w dniu 17 czerwca 2012 roku w Sędziszowie, zajęła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Nowego Korczyna. Świetnie spisała się również drużyna dziewcząt z Nowego Korczyna, zajmując wysokie piąte miejsce.


W zawodach wzięło udział 27 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych dziewcząt i chłopców funkcjonujących przy Ochotniczych Strażach Pożarnych działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Drużyny rywalizowały na stadionie w Sędziszowie w dwóch konkurencjach - rozwinięcie bojowe oraz sztafeta pożarnicza. Konkurencje te oraz całe zawody oceniała Komisja Sędziowska powołana przez Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach – nadbrygadiera Zbigniewa Muszczaka. Zwycięzcy poszczególnych grup będą reprezentować województwo świętokrzyskie na Krajowych Zawodach Sportowo – Pożarniczych MDP, które odbędą się 1 września b.r. w Opolu. Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej z Nowego Korczyna na czele z dh Andrzejem Wajsem serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodach krajowych.

 

 

Na ludowo w Nowym Korczynie

       Szóstka solistów oraz czternaście kapel i zespołów ludowych uzyskało nominacje do koncertu finałowego 36. Międzynarodowych Buskich Spotkań z Folklorem. Eliminacje rejonowe odbyły się w dniu 3 maja w Nowym Korczynie.
Do przeglądu rejonowego zgłosiły się 34 podmioty wykonawcze. Wśród nich znaleźli się artyści ludowi z Ponidzia, a także: z powiatów staszowskiego, opatowskiego, sandomierskiego oraz z gmin Chmielnik, Morawica, Chęciny, Sitkówka-Nowiny w powiecie kieleckim.


Prezentacje konkursowe oceniała komisja w składzie: Jerzy Gumuła - muzyk, kompozytor, akompaniator, kierownik działu dziedzictwa kulturalnego WDK Kielce - przewodniczący jury, Andrzej Piotrowski – etnograf, choreograf, Michał Stachurski – muzyk WDK Kielce. Nominacje do finału otrzymali: soliści – śpiewaczki Alfreda Nowak i Cecylia Korban, skrzypaczka Agata Korban, skrzypek Stanisław Dufaj, klarnecista Piotr Wierzba i grający na harmonii polskiej Adam Kocerba; kapele – Buskowianie, Korczynianie, Ponidzie z Pińczowa, Kapela Rodzinna Korbanów; zespoły śpiewacze – Pacanowianie, Kępianki, Szewczanki, Bolechowianki, Drożanie, Sorbin, Brzezinianki, Wolanecki, Łabecanki oraz zespół folklorystyczny Wiśliczanie. Koncert finałowy 36. Międzynarodowych Buskich Spotkań z Folklorem zaplanowano na weekend – 19 i 20 maja. W muszli koncertowej w buskim parku zdrojowym wystąpią najlepsi artyści ludowi regionu świętokrzyskiego, wyłonieni w trakcie eliminacji rejonowych w całym województwie. Wyniki konkursu poznamy 10 czerwca 2012 roku. Tego dnia odbędzie się koncert laureatów, połączony z wręczeniem nagród. Organizatorem Międzynarodowych Buskich Spotkań z Folklorem jest Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Patronem honorowym – marszałek województwa świętokrzyskiego, patronem medialnym – „Echo Dnia”.

 

 

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Nowym Korczynie

Nowokorczyńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja zainaugurowała msza święta odprawiona o godz. 12 w Kościele Św. Trójcy, w której uczestniczyła grupa wiernych, miejscowa straż, grupa kombatantów, poczty sztandarowe oraz orkiestra dęta im. Jana III Sobieskiego. Po nabożeństwie uczestnicy patriotycznej manifestacji przy dźwiękach orkiestry przeszli ulicami Nowego Korczyna pod pomnik upamiętniający męczeństwo Polaków w okresie II wojny światowej, gdzie przedstawiciele władz samorządowych oraz delegacje szkół złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem. Przemówienie okolicznościowe wygłosił wójt Paweł Zagaja podkreślając, że minęło już tyle lat, a my wciąż z ogromnym wzruszeniem śledzimy bieg historii i uroczyście obchodzimy rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. W tym roku minęło 221 lat od tego ważnego wydarzenia. Wiwat Maj, Trzeci Maj…!

 

 

XXXVI Międzynarodowe Buskie Spotkania z Folklorem - Nowy Korczyn 2012

 

 

Pomoc związana z ujemnymi skutkami przezimowania

       Rada Ministrów przyjęła w dniu 03.04.2012 uchwałę określającą formy pomocy dla rolników i producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody spowodowane wystąpieniem w okresie zimowym 2011/2012 ujemnych skutków przezimowania. Rady Ministrów zmieniła dziś również rozporządzenie z dnia 22 stycznia 2009 r. w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, co umożliwi realizację pomocy.

 

więcej >>

 


Życzenia Wielkanocne 2012

 

 

Przelew płatności bezpośrednich dla rolników

      W związku z opóźniającym się czasem wypłat rolnikom dopłat bezpośrednich zwróciłem się w imieniu rolników z pismem do Dyrektora Regionalnego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach, z prośbą o wyjaśnienie przyczyn wstrzymania tych dopłat. Rolnicy, pomimo wydanych decyzji przyznających im powyższe dopłaty, gotówki nie otrzymali. Argumenty, jakich użyłem, prosząc o interwencję w tej sprawie, uwzględniały trudną sytuację finansową rolników oraz zbliżający się okres kosztownych prac polowych. W odpowiedzi otrzymałem pismo, w którym Dyrektor Oddziału Regionalnego informuje, że płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego realizowane są przez Centralę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie w okresie od 1 grudnia roku złożenia wniosku do 30 czerwca roku następnego. Średni okres realizacji płatności od dnia otrzymania decyzji przyznającej płatności wynosi 4-5 tygodni. Jak zapewnia Agencja podejmowane są wszelkie możliwe kroki, aby środki finansowe z tytułu płatności bezpośrednich dotarły na konta rolników jak najszybciej.

>>Pismo Wójta
>>Odpowiedz Dyrektora ARiMR
                                                                                                                            Paweł ZAGAJA
                                                                                                                      Wójt Gminy Nowy Korczyn

 


Trwa przyjmowanie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich, wsparcia ONW i płatności rolnośrodowiskowych za 2012r.

       Do 27 marca 2012 r. ponad 86 tys. rolników, spośród 1,4 mln uprawnionych złożyło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa swoje wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2012 r. Z tej liczby ubiegających się o taką pomoc, wpłynęło blisko 46 tys. wniosków o przyznanie wsparcia ONW. Natomiast o płatności rolnośrodowiskowe wystąpiło 3 110 rolników, z tego nowych wnioskodawców jest 530, a kontynuujących program 2 580.
Wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, ONW i rolnośrodowiskowych na rok 2012

Zobacz także: stawki płatności bezpośrednich

źródło: www.arimr.gov.pl

 

 

Życzenia na Dzień Kobiet

      

Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom składam najserdeczniejsze życzenia, dużo zdrowia, szczęścia, spełnienia najskrytszych marzeń oraz powodzenia w realizowaniu własnych planów. Niech każdy dzień będzie dla Was wyjątkowy.
 

bouquet.gif 

 

                                                                                                                            Paweł ZAGAJA
                                                                                                                      Wójt Gminy Nowy Korczyn

 

Hala Legionów zdobyta

       W środę 8 lutego młodzież z korczyńskiego gimnazjum miała okazję oglądać na żywo mecz piłki ręcznej rozegrany w Hali Legionów w Kielcach pomiędzy drużynami Vive Targi Kielce a Warmia Anders Group Społem Olsztyn. Wyjazd na mecz został zorganizowany przez Urząd Gminy w Nowym Korczynie, a darmowe bilety wstępu gmina pozyskała dzięki dobrej współpracy z samorządem województwa świętokrzyskiego.


Z Tadeuszem Dziedzicem Wiceprezesem Klubu Vive Targi Kielce

Drużyna Vive Targi Kielce zwyciężyła z rywalem 38:18 w meczu 17. kolejki PGNiG Superligi mężczyzn. Przewaga kielczan już od pierwszych minut nie podlegała dyskusji. Na przerwę gospodarze zeszli prowadząc 20:11, ale się nie zatrzymali i w drugiej odsłonie pokonali rywali 18:7. Najwięcej bramek dla wicemistrzów Polski zdobył Bartłomiej Tomczak.
Po meczu uczestnicy spotkania skorzystali z możliwości zrobienia wspólnego zdjęcia z bramkarzem Vive Targi Kielce Sławomirem Szmalem oraz innymi zawodnikami kieleckiej drużyny.

Zorganizowanie wyjazdu na mecz szczypiornistów miało na celu popularyzację wśród młodzieży z terenu naszej gminy innych niż piłka nożna dyscyplin sportu.

 

 

Od 2012 r. nowy wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa.

      
Przypominam, że na podstawie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego (Dz. U. z 2006r., Nr 52, poz. 379) każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT i w terminie od 1 - 29 lutego 2012 r. musi złożyć odpowiedni wniosek do wójta, wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 września 2011 r. do 31 stycznia 2012 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2012 r.
Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2012 r. wynosi 81,70 zł  x  ilość ha użytków rolnych.
Pieniądze wypłacane będą w terminie od 2 - 30 kwietnia 2012 r. przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

 

pobierz wniosek

 

 

Dopłaty z Agencji Rynku Rolnego do materiału siewnego w 2012 roku

       Od 15 stycznia 2012 r. w Agencji Rynku Rolnego można ubiegać się o dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie (zbóż ozimych, zbóż jarych, roślin strączkowych, ziemniaka, mieszanek zbożowych i pastewnych).

 

więcej >>

 

 

W Nowym Korczynie zagrali z wielkim sercem

       Ponad 7 tysięcy złotych, do tego 5 euro, funt brytyjski oraz... dwa złote precjoza – to wynik 20. Finału Wielkiej Orkiestry w Nowym Korczynie.


Wójt Paweł Zagaja, z żoną Aldoną i synem Kubą udzielili malutkiej Adzie pierwszej lekcji kwestowania. (Adam Ligiecki)

Wprawdzie trochę zabrakło, by poprawić zeszłoroczny rekord, ale nie statystyki są najważniejsze. Korczyn znowu zagrał z wielkim sercem, zbierając „górę pieniędzy” dla chorych dzieci. Orkiestrowy koncert odbył się na uroczym korczyńskim rynku. Atrakcji nie brakowało – w programie znalazły się między innymi: maraton zumba, występy artystyczne, licytacja, przejażdżki strażackim samochodem.

 

więcej >>